Náklady na brýle musí uhradit zaměstnavatel. Rozhodnul o tom Soudní dvůr Evropské unie! PDF Tisk Email
Neděle, 01 Říjen 2023 08:03
Náklady na brýle musí uhradit zaměstnavatel. Rozhodnul o tom Soudní dvůr Evropské unie

Nosíte dioptrické brýle nebo kontaktní čočky při práci? Podle aktuálního rozhodnutí Soudního dvora EU v Lucemburku vám náklady na ně musí zaplatit zaměstnavatel. Nemusí přitom jít pouze o brýle, které používáte pouze v práci.

Pokud používáte brýle nebo kontaktní čočky ve své práci, zaměstnavatel vám je musí uhradit. Rozhodnul o tom Soudní dvůr EU v Lucemburku již na konci minulého roku. V samotném rozhodnutí se píše, že zaměstnavatel je povinen poskytnout svým zaměstnancům zvláštní korekční prostředky, které slouží k nápravě a prevenci poruch zraku v souvislosti s prací se zobrazovací technikou. Mezi takové prostředky patří dioptrické brýle a kontaktní čočky. Nemusí přitom jít jen o brýle a čočky, které využíváte pouze v práci. Může se jednat o brýle, které nosíte běžně a současně je využíváte v práci.

Zaměstnavatel má dvě možnosti jak tuto novou povinnost vůči zaměstnancům plnit. „První možností je přímé poskytnutí dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. Druhá možnost je náhradou nezbytných nákladů vynaložených pracovníkem,” říká Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí. V této souvislosti je důležité upozornit, že v rozhodnutí Soudního dvora EU se uvádí, že zaměstnavatel tuto povinnost nemůže splnit mzdovým příplatkem danému pracovníkovi.

Soudní sport v Rumunsku
Rozhodnutí Soudního dvora EU v Lucemburku je výsledkem žaloby rumunského zaměstnance, který žádal od zaměstnavatele proplacení nákladů na brýle. Jeho zrak se totiž zhoršuje kvůli tomu, že pracuje za obrazovkou počítače. Rumunský soud se obrátil na Soudní dvůr EU s návrhem na zahájení tzv. předběžného řízení. V rámci tohoto řízení může každý občan EU dát podnět k upřesnění obsahu právní formy EU, která se jej dotýká. Několik hlavních zásad práva Unie bylo vytvořeno právě na základě předběžných návrhů, někdy podaných i vnitrostátními soudními orgány první instance. O daném návrhu Soudní dvůr EU rozhodnul 22.12.2022, kdy upřesnil, že mezi zvláštní korekční prostředky patří brýle i kontaktní čočky a zaměstnavatel má povinnost je zajistit nebo proplatit náklady.

„Svým pojištěncům OZP poskytuje dva benefity související se zrakem. Příspěvek na dioptrické brýle, brýlové obruby nebo kontaktní čočky a také příspěvek na vyšetření zraku, obojí ve výši až 10 000 Kč. Skutečná výše příspěvku závisí na tom, kolik tzv. kreditů mají pojištěnci na účtu,” říká František Tlapák, tiskový mluvčí OZP.

Aktualizováno Neděle, 01 Říjen 2023 21:01
 

Reklama

Banner