Na Petříně tekl pot proudem PDF Tisk Email
Pátek, 16 Červen 2017 04:36

Poslední květnová neděle byla pro milovníky běhu opravdu velkou výzvou. Sešli se na pražském Petříně 28. května při příležitosti Prague Trailu, druhého běhu série KTRC. Teploty neměly daleko k tropickým hodnotám, a tak se závodníci opravdu zapotili. A s nimi i známé tváře, které se během rozhodly podpořit dobrou věc. Nechyběly zde hvězdy oblíbeného televizního seriálu Modrý kód ani finalistky České Miss. A jak si s náročnou výzvou všichni poradili?

Petřín, který je známý především svou romantickou atmosférou, se tentokrát proměnil v opravdový terénní trail. Závodilo se na trasách v délce 5 a 10 kilometrů. Nejednalo se však o žádnou nedělní procházku. Trasa zabíhala mimo zpevněné cesty, běželo se po kostkách i po schodech, nahoru i dolů. Největším oříškem bylo převýšení plných 500 metrů. VIP závodníci se však náročného profilu trati nezalekli, vždyť šlo o dobrou věc!

Část z každého vybraného startovného totiž podpoří 4 vybrané pacienty z FN Motol, kterým osud ukázal svou odvrácenou stranu. Herci ze seriálu Modrý kód, který se partnersky na tomto projektu podílí, do toho dali všechno. Do běhu se zapojil například Filip Cíl nebo Václav Vašák, kterého při sportovním výkonu podporovala manželka.

Mezi závodníky se neztratil ani Jakub Štěpán, kterému fandily finalistky České Miss 2017. Ty doslova po boku zdolávaly všechna úskalí trati. I když byl mladý herec v cíli opravdu vyčerpán a musel výkon rozdýchat vleže na zemi, už přemýšlel o tom, jak zlepšit svůj čas v dalším běhu této série. Jedná se o Kralický půlmaratón, který se uskuteční v sobotu 10. června 2017 na Horní Moravě.

Své kolegy přišly podpořit Marika Procházková a Eva Čížkovská. „Bohužel jsem po nemoci a ještě dobírám antibiotika, takže sportování je pro mě vyloučené. Příležitost pomoci tam, kde je to třeba, jsem si ale nemohla nechat ujít. Jsem ráda, že jsem se mohla zhostit alespoň startovací pistole", nechala se slyšet Eva.

Obdivuhodný výkon předvedl Jiří Holoubek z hudební skupiny Spirituál Kvintet. Dokázal, že i přes svůj věk je ve skvělé kondici, a hravě si poradil s 10kilometrovou tratí. V takových klimatických podmínkách a terénu mu tento výkon mohou mladší kolegové jen závidět.

Zajímavostí je rovněž souboj týmů z několika nemocnic. Zástupci FN Motol totiž svým nadšením strhli další 4 týmy složené ze zástupců fakultních nemocnic a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Nejlépe v závodě obstál tým nemocnice Na Homolce. Rozhodně nejelegantnější výkon ovšem předvedla Pavlína Danková z FN Motol. A s pýchou pak také předávala cenu MUDr. Adamovi Jindrovi, který v rámci nemocničního derby doběhl s bezkonkurenčně nejrychlejším časem.

Nejkrásnější dívky Česka i elitní světový skyrunner se potkali na startu i v cíli Trailu Praha, závodu s tratí, nabízející nejlepší výhledy na metropoli. „Běžel jsem rychle, abych si je stihl prohlídnout i při běhu, když jsem je míjel o kolo,“ usmíval se vítěz Ondřej Fejfar.

Ten tu stál na nejvyšším stupni už podruhé. „Dobrý jako vždycky, krásný počasí, taky jako vždycky,“ hodnotil spokojeně náročnou trať v petřínském parku. Tentokrát neměl soupeře. Ačkoliv druhý Michal Procházka, zpravodaj webu atletického svazu, i třetí Antonín Rektor, loňský celkový vítěz Pražského běžeckého poháru, dřeli, co mohli, zůstali za ním tři minuty.

Fejfar se však na desítce, oproti minulosti mírně zkrácených dvou okruzích, nikterak nešetřil.  „Poslední dva týdny mi to vůbec neběhalo, potřeboval jsem volno. Tenhle závod jsem si dal jako testík. Od začátku jsem šel svižně, abych se zakyselil. A ukázalo se, že odpočinek dělá mistry,“ vyprávěl běžec Inov-8 teamu.

Před dvěma týdny běžel dva závody na Kanárských ostrovech.  „Už Vertical kilometr jsem byl nějak zadřený a dva dny na to si dal čtyřiadvacet kiláků. V půlce jsem se musel zastavit a došel jsem. Na kvalifikaci na vrchařské mistrovství Evropy na Šeráku to samý. Masér mi sáhl na nohy a řekl, je to tvrdý, jak s tím můžeš běhat? Jen jsem klusal a jezdil na kole.“

Fejfar má letos volnější sezonu, vybírá si podle chuti. Od ledna chodí částečně do práce a po studentských letech poznává životní realitu. „Vycházejí mi vstříc, ale mám míň času. Takový program jako loni je potřeba vymyslet, naplánovat a zajistit půl roku dopředu. Možná zase příště,“ vysvětlil.

Mezi ženami se vrátila do seriálu Kilpi Trail Running Cupu jeho nedávná pravidelná účastnice Kamila Gregorová, nyní v barvách Mizuna. Druhá Petra Davídková dorazila do cíle až po téměř osmi minutách, těsně za ní pak třetí Iveta Vlčková.

Kratší pětku vyhráli Adam Jindra z fakultní nemocnice v Motole a Helena Kratochvílová, nejlepší v kategorii zdravotníků. Kromě dalších věkových žebříčků se vyhlašovali i cizinci, týmy, nebo dvoučlenné štafetky.

Na startu i v cíli se objevila řada zajímavých tváří. Tak hlavně sedm finalistek české Miss 2017 celou pětikilometrovou trasu skutečně uběhly, takže se pro příště nemusíte zdráhat ani vy, kdož nemáte tolik natrénováno.

Zato Hanka Dvorská, asi nejstarší kaskadérka na světě, která se objevila i v Troji s Bradem Pittem, běhá velmi slušně a má četné zkušenosti i s KTRC. „Tady v Praze je to poeticko-náročné, plné emocí s lidmi na trati i z pořadatelského týmu. Moc se mi to líbilo.“ Česká účastnice mistrovství světa Spartan Race, novinářka Karolína Hejlová, dodala: „Dostaly mě hlavně zajímavé technické pasáže.“

A už podruhé tu běžel Jiří Holoubek, moderátor a hudebník, člen Spirituál kvintetu, který den před závodem slavil v Tipsport aréně osmdesátiny s legendárním lídrem kapely Jiřím Tichotou a dalšími osobnostmi jako Wabi Daňkem, Robertem Křesťanem, Hradišťanem… „Nepodcenit přípravu, to se tady snadno řeklo a ráno bylo hodně těžké. Ale účast je povinnost. Běh s okouzlujícími výhledy na Prahu je prostě báječný, i když tentokrát jsem, přiznám, nedokončil…“

V týdnu před startem pořadatelé spolu s herci ze seriálu Modrý kód předali první část daru (50 Kč z každého startovného i běžecký komplet Kilpi) pacientce Nikole, čekající na transplantaci ledviny (více na http://www.trailrunningcup.cz/tiskove-zpravy/behat-pro-dobrou-vec-muzete-i-vy-na-ktrc-2017/). A tvůrci seriálu jí navíc slíbili roli v dalším natáčení!

Český trailový pohár a největší seriál zážitkových běhů v zemi pokračuje už příští sobotu 10. června Kralickým půlmaratonem na Dolní Moravě. Poprvé letos se jde do hor, ale oproti předchozím letům je trať zkrácena na 21 km se zachováním nádherných přírodních pasáží třeba pod Stezkou v oblacích. A běží se samozřejmě i kratší 5 km pro všechny.

Více informací najdete na www.ktrc.cz, kompletní výsledky taktéž na www.sportt.cz

Aktualizováno Pondělí, 03 Červenec 2017 05:02
 

Reklama

Banner