Kde a kdy vyzkoušet - testovat lyže PDF Tisk Email
Úterý, 19 Leden 2016 10:01

Zima za dvěřma, sníh poletuje, silničáři jsou – tradičně – zaskočeni pěti centimetry sněhu,auta kloužou a my nadáváme...  A zároveň se těšíme – ne všichni, asi jen milovníci sněhu na horách = lyžaři. Ale ruku na srdce – jak jsme se na zimu my lyžaři, připravili, to řešíme často také na poslední chvíli. Najednou si vzpomeneme, že potřebujeme rychle dovybavit manželku, děti a možná i také sebe...

 

Jenže koupit lyže není tak jednoduché – každý rok přibudou úplně nové modely lyží - mnohdy prezentované jako zcela zázračné, které „zatáčejí samy“, „udělají z nás mistry nad mistry“ atp... My sice víme, že velká část toho, co se o nových modelech dočteme při jejich mediální prezentaci je hodně velká nadsázka. Víme, že nová „převratná“ udělátka na lyžích jsou vlastně spíše marketingové „fičury“ než skutečně účelná vylepšení vlastností... ALE... Je tu právě to ALE! - co kdyby na tom něco bylo? - co kdyby právě tohle vylepšení pomohlo mně, manželce, Honzíkovi nebo Lindě ke zcela zásadnímu vylepšení techniky a nebo alespoň pocitu na lyžích? Vždyť je přece jasné, že jakkoli můžeme být nedůvěřiví k reklamním sdělením, pokrok v materiálech a technologiích používaných při výrobě lyží je zřetelný! Taková úvaha nás přirozeně dovede k logické potřebě – přesvědčit se na vlastní kůži :-) - vyzkoušet si více modelů lyží, TESTOVAT.

S testováním to ale není zas až tak jednoduché. Je třeba na něj myslet včas – nejlépe v průběhu sezóny předcházející té, na kterou se hodláme vybavit, pokud se hodláme vybavit těsně před sezónou a nebo alespoň na jejím začátku.  A jsme zpátky u otřepaného „humorného“ žehrání na každorořní připravenost silničářů, které platí vlastně i pro nás. Základní pravidlo pro testování je vzpomenout si včas – nejlépe témeř rok předem, kdy téměř všichni dobří výrobci dávají do testů modely na následující sezónu.

Jak takové testování vypadá? To bývá velmi různé a velmi se liší podle toho, kdo jej pořádá. Testy s nejvíce vypovídající hodnotou pořádají lyžařské časopisy - v Česku to jsou časopisy SNOW a SKI-magazín. Na tyto testy má veřejnost jen velmi omezený přístup - je zde snaha o objektivní a co nejodbornější hodnocení, protože s výsledky těchto testů se můžeme setkat každoročně v prvních podzimních číslech těchto časopisů. Jakkoli odborné a objektivní výsledky testů mohou ale být pro nás pouze základním vodítkem – není nad vlastní zkušenost. Informace o testování. Které zde uveřejňujeme jsou zpracovány hlavně pro ty, kteří vybírají sjezdové lyže, ale obdobně probíhá i testování lyží běžeckých.

Veřejnosti jsou určeny testy, které v průběhu sezóny pořádají výrobci lyží, respektive prodejci jednotlivých značek v průběhu celé lyžařské sezóny ve vetšině větších zimních center na našich horách. Informace o termínech naleznete na jejich webových stránkách, případně na stránkách lyžařských středisek.

Tato testování poskytují opravdu jedinečnou příležitost ověřit si:

–        zda právě určitý typ lyže nám bude opravdu vyhovovat, protože existují lyže univerzálnějšího charakteru (univerzálky, allroundski, obřačky), ale i lyže velmi specializované (slalomky, freeridové nebo freestylové lyže...)

–        zda nebude vhodné si časem přece jenom raději rozšířit arzenál lyží (například pro ty soutěžně založené slalomky+obřačky, nebo třeba slalomky+freeride....)

Závěrem si dovolím nabídnout k úvaze dvě velmi praktické rady pro výběr lyží:

  1. Ohledně výběru mezi jednotlivými značkami rada obecně platná - vybírejte především typ lyže a nehleďte příliš na značku, protože lyže ve srovnatelné kvalitativní třídě se od sebe svými vlastnostmi liší jen velmi minimálně ať jsou od kterékoli známé firmy - technologie a materiály jsou u všech výrobců v podstatě stejné, rozdíly jsou hlavně v image značky a tím v ceně lyží... Také proto se s mohu zaručit za spokojenost s kvalitou a jízdními vlastnostmi lyží jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců - ryze české firmy Sporten, a.s. Na webových stránkách www.sporten.cz najdete všechny základní typy lyží (sjezdovky i běžky) a také aktuální termíny testování, které Sporten na českých a moravských horách pořádá.
  1. Právě na zmíněných webových stránkách Sportenu se zaměřte na parametry jednotlivých modelových řad lyží určených nejen dětem, juniorům, ženám, začátečníkům, ale dnes už i specielním modelům pro experty na sportovní jízdu na sjezdovce, ambiciozním závodníkům nebo freeriderům a dalším...

Před výběrem lyží podle jednotlivých modelových řad si nejprve vyjasněte:

- zda ve vašem lyžování převažuje jízda na upravené sjezdovce (pak je to řada Racce, Performance, Sport) a nebo ve volném terénu (řada Free)

- zda jezdíte raději pomalu kratšími oblouky (do cca 40km/h) nebo zvládáte bezpečně jízdu rychlejší

- jakkoli je zažitá nedůvěra k delším lyžím s větším radiusem (nad 16m), jsou pro lyžování pohodlnější (jsou klidnější) a lépe drží na tvrdém povrchu

- krátké lyže slalomového charakteru (do radiusu 14m) nejsou vhodné jako jediné lyže, patří spíše ke specielním lyžím.

- důležitým parametrem je také šíře pod botou – čím více nad 70mm až lehce nad 80mm, tím lépe pro rozbitou sjezdovku nebo volný terén

- pro ty z vás, kteří si příliš nevěří, doporučuji lyže univerzální, zejména ty s dvojím radiusem (např.Iridium5, Iridium6 pro lyžaře preferující sjezdovku. Glider5 pak naopak pro ty, kteří vjedou často do volného terénu

V krátkém článku nelze vyčerpat rady pro všechny eventuality. Proto se ptejte – nechte si poradit na testovacích dnech.

Ing. Jan Verl - několikanásobný mistr ČR Masters a úspěšný lyžařský trenér, testovací jezdec a konzultant české firmy Sporten, a.s.

Aktualizováno Úterý, 19 Leden 2016 11:07
 

Reklama

Banner