Zásadní průlom v oblasti lyžování ve slovenských Tatrách. PDF Tisk Email
Neděle, 26 Prosinec 2010 19:02

 Tatrám nyní dominují dva noví oranžoví velikáni!


Uplynulý víkend znamenal pro všechny příznivce slovenských zasněžených svahů zásadní průlom v oblasti lyžování. Byly spuštěny dvě úplně nové šesti sedačkové lanovky. A nejde o lanovky ledajaké. Společnost Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) do lanovek investovala téměř 13 milionů Eur a vsadila na kvalitu, skutečný komfort a bezpečnost. Již při prvním spuštění se to osvědčilo. I přes extrémně větrné podmínky (místy až 20m/s, kdy lanovky většinou stojí, oranžové sedačky nic nezastavilo a jely na plný výkon.

 

 První ze zmíněných oranžových lanovek najdete v největším resortu Jasná Nízké Tatry pod Chopkem a druhá lanovka taktéž se speciálním systémem do náročných podmínek zdobí Tatranskou Lomnici ve Vysokých Tatrách. A jak vlastně vypadají?

 Obě dvě lanovky mají oranžové záklopné štíty, tzv. bubliny, které zvyšují komfort přepravy v nepříznivých podmínkách. Bubliny šesti sedačky mají trendovou oranžovou barvu, která byla v středoevropském regiónu použitá prvně. Pro zajímavost nutno dodat, že je to právě slovenské středisko Jasná v Nízkých Tatrách, kde od loňského roku jezdí doposud jediná oranžová kabinka svého druhu na celém světě. Lanovky mají speciální systém RPD, který dovoluje přepravu lyžařů i v nárazovém větru, kdy ostatní zařízení už nezvládají. „Pro slovenská střediska je to skutečně velký přínos, rázem je to změnilo a můžeme říci, že na Slovensku jezdíme za každého počasí“, říká nadšeně Katarína Šarafínová, ředitelka pro marketing a PR tatranských středisek.

Nové šesti sedačkové lanovky pokřtili ti, co je budou využívat – tedy lyžaři. Každý, kdo dorazil ráno k lanovce a měl na sobě něco oranžového, mohl se zúčastnit symbolického křestního aktu. Už v první den spuštění nových šesti sedačkových lanovek panovaly v Tatrách ideální sněhové podmínky, které jistě dlouho vydrží a přilákají řadu milovníků zimních radovánek. Přijďte se podívat i vy, jak se Tatry mění před očima.

Nové lanovky, technické údaje:

Vysoké Tatry – Tatranská Lomnice: moderní 6-sedačková lanovka má záklopný štít oranžové barvy, tzv. bublinu, vyhřívaná sedadla a větru odolnější systém než běžné sedačkové lanovky (tzv. RPD). Přepravní kapacita lanovky je 2600 os./hod., délka 1889 m, převýšení 280 m, dopravní rychlost 5 m/s a přepravní čas do koncové stanice Štart 6,7 min. Nová sedačková lanovka je z 2/3 se záklopnými oranžovými bublinami a 1/3 bez bublin, ale se závažím pro vyšší stabilitu ve větrných dnech.

Jasná Nízké Tatry – Zahrádky: přepravní kapacita nové 6-sedačkové lanovky je 2400 os./hod., délka 1288 m, převýšení 341 m, dopravní rychlost 5m/s a přepravní čas 4,7 min. Nová sedačková lanovka je z 2/3 se záklopnými oranžovými bublinami a 1/3 bez bublin, ale se závažím pro vyšší stabilitu ve větrných dnech.

Aktualizováno Neděle, 26 Prosinec 2010 19:27
 

Reklama

Banner