Poker – Král všech her! PDF Tisk Email
Čtvrtek, 29 Prosinec 2011 00:21

Počátky jedné z nejoblíbenějších a zároveň nejsofistikovanějších her sahají až do středověku. Počátkem 19. století se poker dostal do Ameriky, kde se stal oblíbenou kratochvílí pistolníků. Z mnoha verzí je dnes nejrozšířenější varianta Texas Hold 'Em, která se hraje na turnajích, v kasinech, on-line i doma jen tak pro zábavu.

 

„Pokeroví profesionálové mají statut celebrit a na bohatě dotovaných turnajích přenášených televizními stanicemi vydělávají velké peníze. A v dobré společnosti je dnes nepsanou povinností tuto hru ovládat,“ říká Nicole Kurčíková, poker manažerka Casina Ambassador.

Poker je vzrušující zábava s jednoduchými pravidly, která se snadno naučí každý. Záleží zde mnohem méně než v jiných hrách na vrtkavém štěstí - na tom, jak padne kostka nebo kde skončí kulička. Štěstí může pomoci jednou, dvakrát, možná i desetkrát, ale v dlouhodobém horizontu vždy záleží na dobré strategii. Během jedné hry totiž musíte učinit řadu rozhodnutí, na nichž závisí celkový výsledek. „O vítězství rozhoduje především inteligence hráče, zkušenost, pevné nervy, schopnost dobře počítat a v pravý čas umět blufovat. Poker není žádný hazard, ale ryzí strategie,“ uzavírá Nicole Kurčíková z Casina Ambassador.

 

Stručná pravidla

Texas Hold´em Poker
Poker se hraje s balíčkem 52 karet ve čtyřech barvách - kříže (clubs), káry (diamonds), srdce (hearts), piky (spades) - v hodnotách eso (Ace), král (King), královna (Queen), kluk (Jack), 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 a 2. Partie se dělí na několik sázkových kol, kde hráči sází do společného banku (pot) a dostávají nebo si vyměňují karty. Rozdává hráč, jehož pozice je označena tzv. "buttonem", který po každé hře mění pozici o jedno místo ve směru hodinových ručiček.
Blindy
Před začátkem hry nejsou vyžadovány ante (povinné sázky). Každou hru ale začínají dvě povinné sázky- blindy (malý a velký). Na začátku hry, ještě než jsou rozdány karty, dva hráči nalevo od "buttonu" vsadí předem určenou částku. Tím je zajištěno, že v každé hře je o co hrát. Většinou dává "malý blind" (hráč hned nalevo od buttonu) polovinu nejnižší možné sázky a hráč po jeho levici, "velký blind", plnou výši nejnižší možné částky. V turnajích se velikost blindů periodicky zvyšuje.
Rozdání
Každý hráč dostane dvě "zavřené karty", které zná jen on. Účelem hry je zkombinovat tyto karty s pěticí „otevřených“ karet, kterou na stůl vyloží dealer tak, aby vznikla nejlepší pětikaretní kombinace. Hráč může použít jednu nebo obě zavřené karty. Ve výjimečných případech hráč použije jen karty na stole. Hráč s nejvyšší pětikaretní kombinací vyhrává Pot, tedy částku která vznikne nahromaděním všech sázek během hry.
První kolo sázek
První hráč na řadě je ten, který sedí nalevo od velkého blindu a má tři možnosti. Call (srovnání sázky), Raise (zvýšení sázky) nebo Fold (zahození karet a odstoupení ze hry). Další hráč směrem vpravo má stejné možnosti, plus možnost Reraise (znovunavýšení sázky). Toto znovunavýšení musí svojí hodnotou odpovídat minimálně velikosti posledního Raise.

 

Flop
Po prvním kole sázek dealer odloží první kartu z vrcholu balíčku. Tato karta je odložena coby "spálená" stranou. Dealer následně na stůl vyloží první tři "otevřené karty" (obrázkem nahoru), ty se nazývají Flop.
Druhé kolo sázek
Toto kolo začíná prvním hráčem nalevo od "buttonu". Kromě možností Call, Fold nebo Raise má tento hráč také možnost Check (zůstat ve hře bez sázky). Pokud někdo z hráčů provedl Bet, následující hráč může provést Call nebo Raise. Pokud nechce ani jednu z těchto možností, musí provést Fold. Na konci tohoto kola tedy všichni hráči vložili do Potu stejnou částku.
Turn
Po dokončení druhého kola sázek je spálena další karta z vrcholu balíčku a následně na stůl vyložena čtvrtá karta obrázkem vzhůru.
Třetí kolo sázek
U limitových her se v tomto kole zdvojnásobuje velikost minimální sázky.
River
Po dokončení třetího kola sázek je spálena karta z vrcholu balíčku a na stůl je vyložena pátá karta obrázkem vzhůru.
Čtvrté kolo sázek
Po tomto kole hráči, kteří ještě zůstali ve hře, odkryjí karty a je určen vítěz. Pokud mají dva (nebo více) hráči stejnou kombinaci, rozhoduje druhá nejvyšší karta ("kicker"). Pokud to není možné, je pot rozdělen mezi hráče stejným dílem.

Aktualizováno Čtvrtek, 29 Prosinec 2011 11:20
 

Reklama

Banner