Kampaň Chraňte mozky zahájena. PDF Tisk Email
Pondělí, 12 Prosinec 2011 02:03

Aktivně upozorňovat na dění na sjezdovkách, na nebezpečí jízdy bez přilby na lyžích i na snowboardu, jak správně dodržovat bezpečnost na sjezdovkách – to je cíl kampaně Chraňte mozky, která byla dnes zahájena ve všech horských oblastech České republiky.

 

Horská služba už řadu let upozorňuje na fakt, že bez přilby a bez dodržování zásad Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdovkách ohrožují jezdci na našich sjezdovkách zdraví a životy jak své, tak ostatních okolo. „Statistiky úrazů na horách v ČR hovoří jasně a jsou velmi alarmující. Proto jsme v Horské službě ani chvíli neváhali s podporou tohoto projektu. Vždy jsem tvrdil, a za tím si stojím, že úrazy hlavy mohou mít fatální důsledky. Kosti srostou, vazy se dají „opravit". Ale hlava a mozek určitě ne. Je to nejdůležitější, co máme,“ uvedl ředitel Horské služby ČR Jiří Brožek. Dodal, že HS ČR se v posledních letech zasazuje o to, aby se tuto povinnost nosit na lyžích přilbu podařilo zakotvit do legislativního rámce v ČR, minimálně u dětí do 15 ti let.

Důvodem je stále stoupající počet těžkých úrazů při lyžování, především úrazy hlavy, které mohou a často také mají trvalé následky, nebo končí smrtí. Daleko těžší následky mají u lyžařů, kteří nepoužívají přilbu. „Zejména dítě má jinou perspektivu pohledu, podstatně menší jistotu při jízdě a nechá se kdečím rozptýlit. U dospělých je nyní na každém, zda přilbu použije, nebo ne. Přilba, i když neochrání hlavu před úrazem na 100 %, eliminuje následky nárazu na hlavu a to jak při srážkách, při těžkých pádech a případně při nárazech do pevných překážek,“ řekl k zahájení kampaně Adolf Klepš, náčelník HS Krkonoše s tím, že na webových stránkách www.chrantemozky.cz se lyžaři mimo jiné dozví, jak si přilbu vybrat a jak jí správně používat.

Horská služba ČR je jedním z partnerů celé kampaně, na které se podílejí například skiareály Špindlerův mlýn v Krkonoších, Šumavský Špičák či Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Dalšími partnery jsou McDonald - McSport a magazíny Ski a Velo. Vše také podpořila řada známých lékařů, mimo jiné MUDr. Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEM, MUDr. Miloslav Holub z oddělení neurochirurgie Fakultní nemocnice v Motole nebo MUDr. Tomáš Brož, zástupce primáře neurochirurgie v pardubické.

Aktualizováno Čtvrtek, 22 Prosinec 2011 22:01
 

Reklama

Banner