Almanac X Prague dýchá českým uměním PDF Tisk Email
Sobota, 30 Září 2023 09:05

alt

Známý pražský hotel Alcron, ležící v centru jedné z nejkrásnějších evropských metropolí, prošel celkovou renovací a v březnu letošního roku znovu otevřel své brány jako Almanac X Prague. Pražský hotel zaujme osobitým designem, kombinujícím historické prvky s dílem moderních českých umělců.

Ikona evropského hotelnictví patří do luxusní kolekce prestižních hotelů Almanac Hotels, která je v majetku vídeňské rodiny Haselbacherů. Kompletní renovace se týkala všech pokojů i společenských prostor a její výsledek je opravdu působivý. Design je dílem španělského studia Tres Cinco Uno a vznikl ve spolupráci s českými architekty ze studia Marani.

Původní hotel Alcron, který byl slavnostně otevřen ve 30. letech minulého století, byl poutavou pokladnicí Art Deco stylu. Některé z originálních prvků byly zakomponovány do citlivé renovace a najdeme je tak v hotelu dodnes. Almanac X se ale nebojí inovací, a tak se zde historický odkaz sofistikovaně prolíná se soudobým designem. Významnou součástí originálního konceptu jsou moderní díla několika českých talentovaných umělců. Ta podtrhují celkovou atmosféru místa a dodávají mu jedinečný genius loci.

alt

Česká moderna v hotelu Almanac X Prague
Při vstupu do hotelu vás zaujme osmimetrový murál, který je umístěný na zadní straně recepce a byl vytvořený na zakázku speciálně pro tyto prostory. Jeho autorkou je Lucie Jindrák Skřivánková, která patří mezi výrazné talenty současné domácí výtvarné scény. Věnuje se abstraktní strukturální malbě. Po formální stránce se   přiklání k expresi s tendencí k abstrahování tvaru. Ta se pohybuje v poměrně široké škále vymezené z jedné strany jemnou texturou, či strukturální vrstevnatostí, a zřetelnými deformacemi ze strany druhé. Stejně tak je u ní přítomný i obecný akcent na prostorovost. Další originály od této umělkyně se nachází v hotelové lobby a v prezidentském apartmá. Zajímavé tisky od Lucie zdobí také pokoje Almanac X a Deluxe, jedná se o 3D díla, která ožívají prostřednictvím aplikace. Video dokumentující vznik murálu je ke zhlédnutí zde: https://www.instagram.com/p/CphdEcUPHho/.

V restauraci Alcron Restaurant, podél legendárního mramorového schodiště a v apartmánech typu Executive se nachází díla Patrika Kriššáka. Jedná se o originály z umělcovy kolekce zasvěcené korálům. Patrik ve svém díle zrcadlí aktuální klimatické problémy a malby tudíž nesou ekologické poselství. Zobrazují ekosystém korálových útesů, který je současnými globálními změnami klimatu kriticky zasažen. Obrazy nám ukazují nejen krásu, ale i zranitelnost a pomíjivost podmořského světa. Environmentální problematika je hotelu opravdu blízká, protože udržitelnost je jednou z klíčových hodnot značky Almanac X.

Almanac Castle View Suites zdobí originální umělecká díla od Alžběty Josefy. Autorka se ve své tvorbě soustředí na předmětnost – ne však kvůli předmětům samotným, spíše kvůli příčinám, které vedou k jejich vzniku. Prostřednictvím malby nachází ve stvořených tvarech další vrstvy, a v těch zas pátrá po jejich švech a vzorech. Organické, buněčné útvary, které tímto způsobem znázorňuje, vycházejí z fascinace lidským organizmem a jsou utkány z mnoha malých částí, které dohromady dávají jeden celek. I zobrazení anorganických forem v jejím podání vyzařuje jistou živost a tělesnost. Charakteristické je pro ni hledání podoby v procesu malby samotné. Pohlcující iluzi vytváří pomocí principu, kdy obraz prosvětluje  –  vymývá nanesenou vrstvu barvy. Výsledkem je obraz, který všechny tyto fáze citelně obsahuje.

V apartmánech typu Junior najdeme obrazy od Michaely Červené. Autorčina tvorba vychází z jemného, ženského přístupu. Pracuje s niterními tématy a automatickou kresbou/malbou, ve kterých se zabývá působením okolí a jeho složek na ni samotnou. Michaela většinou maluje na nešepsované plátno a pracuje intuitivně. Záznamy jsou však inspirovány konkrétními situacemi a místy. Prozkoumává témata, jež se vážou k naší každodennosti a reflexi vlastní identity. Charakter jejích obrazů je velmi jemný. Její deníkové záznamy a automatická malba jsou snadno rozpoznatelné díky unikátnímu poetickému stylu a originálnímu pojetí.

Česká republika má bohatou sklářskou tradici, a tak v hotelu samozřejmě nemohou chybět umělecká díla ze skla. Limitovanou kolekci 20 skleněných vás, žardiniér, mís a dalších objektů pro hotelovou restauraci a lobby vytvořilo studio Salanský. Studio vzniklo v roce 2012 a navazuje na dlouhou spolupráci bratrů Jana a Ondřeje Salanských. Ti společně vytvářejí křišťálová umělecká díla, svítidla i užité sklo. Ucelená kolekce pro Almanac X Prague je tvarována technikami kombinujícími tradičně hutně foukané sklo s osobitým autorským přístupem. Umělci se při tvorbě nechali inspirovat přírodou, řemesly a materiálem jako takovým. Jak okouzlující kousky vznikaly, si můžete prohlédnout zde: https://www.instagram.com/p/CnwJVrZhpNv/https://www.instagram.com/p/CpflfwngS4F/.

Zdroj a foto: http://www.almanachotels.com/praguex

Aktualizováno Neděle, 01 Říjen 2023 20:23
 

Reklama

Banner